piątek, 25 maja 2012

Wilanowskie impresje

 Ach ta stolica! Ponieważ w Warszawie nie bywam często (przez ostatnie 4 lata średnio raz maksymalnie dwa razy do roku) robi na mnie za każdym razem spore wrażenie. Z natury - kocham duże tętniące życiem i stylem miasta. Być może za mało mam okazji by wysunąć absolutnie poprawne wnioski, na temat Warszawy, jednak z perspektywy obserwatora z doskoku - jawi mi się ona jako miasto postępujące. Z każdą kolejną wizytą widzę progres. Widzę  te kroki milowe, które wykonuje z roku na rok - by zbliżyć się do zachodnich miast i zyskać pełnoprawne miano europejskiej stolicy. Cieszy mnie to niezmiernie i napawa dumą. W ciągu dwóch dni, odwiedziłam wiele miejsc, znanych i nieznanych. Wszystkie jednak były mi w pewien sposób bliskie, za sprawą literatury, dzięki której obcowałam z nimi wielokrotnie.Jednym z nich był Wilanów, nie miałam szczęścia widzieć go wcześniej na własne oczy. Znałam go doskonale z reprodukcji i historii, a w szczególności z  biografii Marysieńki ( Marii Kazimiery D'Arquine) żony Jana III Sobieskiego oraz licznych biografii Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej (jednej z licznych właścicielek pałacu)o której mam sposobności pisać magisterkę. Dlatego też to miejsce, zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Pomimo wybujałej wyobraźni, w której miejsce to wyimaginowałam sobie jako raj na ziemi i niewyobrażalną pieszczotę dla oka, nie byłam rozczarowana.To nie znaczy, że Wilanów jest niewyobrażalnie piękny, bo nie jest. Jednak udało mi się poczuć aurę tego miejsca, gdy przechodziłam przez kolejne komnaty z rozmarzeniem myślałam o Izabeli. Przymykałam leciutko oczy i wyobrażałam sobie jak po tej podłodze, po której teraz stukam obcasami -  szeleściła swą suknią osadzoną na ciężkiej rogówce (stelażu metalowym - prototypie krynoliny)   i tupała swymi małymi stópkami w przyciasnych bucikach. Cudownie było móc zobaczyć sypialnie i łazienkę drogiej mi Magnatki. Kobiety - która żyła w tym miejscu przeszło 200 lat temu, a stała mi się bliska za sprawa listów, biografii i relacji pamiętnikarzy.


 To cudowne odwiedzać miejsca – które wcześniej poznało się za sprawą historii, sztuki bądź literatury, zachęcam Was do podroży z pewnym przygotowaniem. Nakład pracy jest co prawda spory, ale efekty? Nieporównywalne do zwykłych wrażeń z „włajażu”. 


8 komentarzy:

 1. Od zawsze podoba mi się Twój styl. Prawdziwa esencja kobiecości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że przełamałaś kwiecistą sukienkę luźną koszulą i już nie jest tak słodko i romantycznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaglądam tu od jakiegoś czasu i chyba zagoszczę na dłużej. Wydaje się tu być znajomo i ciepło (być może minęłyśmy się na korytarzach WNSu). Masz bardzo ciekawą pasję. Miłego dnia :-)
  E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje za cieple słowa:)zapraszam częściej, jeśli się miniemy następnym razem, pomachaj mi chociaż:) pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 4. "w moich snach wciąż warszawa.." :)
  Obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. fajne zdjęcia, mam podobne buty ale ciut wyższe ;)
  zapraszam do mnie na nowego posta ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczna sukienka, nieźle się wpisałaś w otoczenie ;)

  http://www.perfection-and-harmony.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń